Dlaczego pies szczeka?

Komentarz: 0 Wyświetlenia: 350

Szczekanie to komunikacja werbalna u psów.

Może mieć różne uwarunkowania:

·        Wymuszanie np. jedzenia, zabawki,

·        Proszenie np. o zabranie na spacer,

·        Ostrzeganie np. „nie podchodź”, „naruszasz moja strefę”. Szczekanie aż po warczenie

odstrasza obcych.

·        Pilnowanie, informowanie np. o powrocie do domu właściciela czy podjechania pod dom innego samochodu.

·        obawa, lęk np. lęk separacyjny. W przypadku gdy pies szczeka jak zostaje sam w domu nie należy reagować, wracać, odwracać uwagi psa zabawiając. Wychodząc można zostawić psu jakieś zadania do wykonania np. szukanie smaczków po domu, wyciąganie zabawki z papieru itp.

 

Należy dobrze interpretować zamiary psa poprzez szczekanie. Szczekanie i jego zamiary będą też zależeć od rasy i wieku psa. Na przykład młody pies będzie próbować odstraszyć obcego, ale u starszego psa będą to pojedyncze, donośne głosy.

Właściciele tworzą schematy zachowań psa. Od naszej reakcji zależy jak i ile pies będzie szczekał. Przykład: Gdy chcemy by pies przestał szczekać na obcego za bramką nie należy nagradzać przysmakiem w celu odwrócenia uwagi, ponieważ zapamięta odwrotnie niż zamierzamy.

Często nadmierne szczekanie psa w domu to nieodpowiednia hierarchia. Jeśli pies rządzi w domu, śpi w naszym łóżku, je z nami przy stole to skutkuje tym, że pilnuje i szczeka cały czas, uznając, że on tutaj jest najwyżej w hierarchii i chroni stado. Poprawnie - gdy właściciel jest w domu, pies nie ma powodu by ujadać, powinien być spokojny. Pamiętajmy, że psy są bardzo mądre i wszystko w naszych rękach jaki będzie nasz towarzysz.

Tags: Pies

Komentarze

Zostaw swój komentarz