Sznaucer- przyjaciel rodziny w każdym domu

Komentarz: 0 Wyświetlenia: 435

Sznaucery to jedna z najstarszych i najbardziej dostojnych ras pochodzenia niemieckiego. Początkowo były to zwierzęta służące stajennym, pełniły rolę myszołowów ze względu na swój niezależny i czujny charakter. Sznaucery olbrzymie natomiast na dworach wykorzystywano jako psy obronne, wiernie służące swoim właścicielom. Jako oficjalna rasa sznaucery uznawane są od XIX wieku. 

Wyróżniamy 3 rodzaje sznaucerów ze względu na ich wielkość, ale również charakter.

Sznaucer olbrzymi jako pies pasterski typowany jest jako przodek owczarka rosyjskiego. Wyróżnia się spokojnym temperamentem, jest wspaniałym obrońcą rodziny, ale to wobec własnego pana przejawia największą wierność. Sznaucer olbrzymi osiąga do 70 cm wysokości, a jego masa może osiągnąć nawet 50 kg. Sznaucer średni i miniaturowy których przodkowie byli niezwykle zawzięci i samowystarczalni, niewiele straciły ze swojego pierwotnego charakteru. Są to psy, które idealnie czują się w gronie rodzinnym, wśród dzieci. Z natury chętnie szczekają, dlatego warto rozważyć ich tresurę, której łatwo się poddają. Sznaucer średni mierzy do 50 cm i waży do 17 kg, natomiast jego miniaturowy krewny sięga 35 cm i 6 kg. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i łatwą adaptację do każdych warunków psy te doskonale odnajdą się w niewielkich mieszkaniach. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej liczbie i czasie spacerów.

Rasa ta posiada podszerstek, dlatego wymaga regularnego szczotkowania i trymowania przynajmniej raz na kwartał. Sznaucery żyją od 10 do 12 lat.

Komentarze

Zostaw swój komentarz